דיכאון

מה זה דיכאון? דיכאון הנה מחלה או הפרעה פסיכולוגית חמורה הגורמת לאדם הנמצא בה להיות עצוב באופן מתמשך, להרגיש חסר תקווה, פאסימיות, להרגיש אשם או לחוש אשמה, וכן להיות חסר אונים. אדם הנמצא במצב רוח דיכאוני יאבד את העניין שהיה לו לגבי עיסוקים, פעילויות, מקצוע, ותחביבים שבהם עסק בעבר, שכן מצב זה גורם לאנשים לצמצם את תפקודם בחיים באופן משמעותי.
נראה שאין אדם שלא השתמש אי פעם בחייו בביטוי "דיכאון" בצירופים השונים, כדי לבטא תחושות שונות.מביטויים כמו איזה דיכאון המבחן הזה, אני מבואס/מדוכא מהיחס הזה, לא מעט שימושים במונח.
דיכאון, כפי שהוא מוגדר בספרי הרפואה, הוא מצב אקוטי הרבה יותר מרב המצבים הללו והשימוש במונח באופן השגרתי שבה.
לתופעה יש השלכות קשות על האדם, חלקן ממושכות, חלקן ארעיות, חלקן מובילות למצבים נפשיים גרועים ולעיתים לנסיונות התאבדות ועל כן הפכה התופעה לאחת המגיפות המדוברות בעולם המערבי.
נראה שמימדי התופעה חוצים גבולות, מגזרים, גילאים וכל קריטריון אחר, שיעורי הופעה מצויים בעלייה מתמדת, בנסיבות השונות, ונראה שבעולם שבו אנו חיים לא חסרים סיבות ו"טריגרים" לתופעה.

החרפת מימדי הדיכאון במאה ה21

נראה שלטכנולוגיה, תמיד עם היתרונות הרבים שלה, נלווים לה לא מעט קשיים ומכשולים אחרים.אם נבחן את מהפיכת התקשורת רחבת ההיקף, שמתחוללת פה החל מסוף המאה הקודמת, שסמלה הוא האינטרנט, הרי שהיא שינתה את פני העולם ללא היכר.
כיום רבים מבלים שעות רבות מול המסך ופחות בסביבה אנושית, השינוי הזה אולי לא נבחן מספיק, אך ברור שיש לא היבטים פסיכולוגים מרחיקי לכת.
אורח החיים השוחק, הריצה אחרי הישגים, נכסם, קריירה כל אלה מכבידים יותר מתמיד על נפש האדם, ולעיתים מעוררים מוצקות נפשיות כמו דיכאון או התקפי חרדה למיניהם ובמקרים חמורים יותר לתופעות הרבה יותר קשות.

טיפול פסיכולוגי בדיכאון

לדיכאון צורות, מניעים, ורמות שונים שכל אחד מהם משפיע על אופן הטיפול ומרכיבי הטיפול. התופעה הפכה לגורם מספר אחד בפניה אל טיפול פסיכולוגי, או אל "ספת הפסיכולוג".
טיפול באמצעות גורם נפשי מוסמך, עשוי לסייע מאוד במצבי דיכאון, אולם לא כל דכאון רצוי שייפתר רק באמצעות טיפול פסיכולוגי ובמקרים קיצוניים יותר יש צורך בשיטות רפואה קשות יותר.
נפש מדוכאת, לא ניתן לשחרר באמצעות ביקור במסעדה יוקרתית, טיול מפנק לחו"ל, או כל פתרון זמני אחר, יש צורך בבחינה מעמיקה של הנסיבות שהובילו לאותה תחושה, ושוב לא מדובר בדיכאון כשימוש במונח למצוקה או ייאוש רגעי, אלא לתופעה מתמשכת וקשה יותר.