חרדות

חרדה היא לרוב הפרעה טורדנית וכפייתית ואלו הסובלים מהפרעה זו מבצע פעולות ספציפיות חוזרות ונשנות בכל פעם שהוא נמצא באותה הסיטואציה, כמו כן התגובה היא לרוב לא פרופורציונאלית,כפייתית ואינה הגיונית.
דוגמאות אל חרדה יכולות לבוא לידי ביטוי בפעולות פשוטות שנעשות פעם אחר פעם בכפייה, למרות היותנו מודעים לפעולה שעשינו זה עתה עדיין נבצע את אותה הפעולה לאחר מכן לא שליטה.

המודעות לחרדה

אנשים רבים מבצעים פעולות חוזרות ונשנות בפרק זמן קצר מאוד וברצף, הפעולות הללו אינן בשליטת המבצע אותה כגון בדיקה האם הארנק נמצא בתיק למרות שכמה שניות קודם לכן בדקנו את אותו הדבר.
ביצוע אותן הפעולות מהוות הפרעה טורדנית וכפייתית, המטופל מכיר בעובדה שהוא מבצע את הפעולות הללו בזו אחר זו ומבין שפעולות אלה הן מיותרות וחסרות היגיון אך אינו יכול לשלוט בכך.
דבר זה גורר הרגשה לא נעימה ואף כאב פנימי בכך שהאדם מרגיש שאין לו זכות בחירה והפעולות המבוצעות הן בלתי נשלטות, המחשבות משתלטות על אורך חייו של האדם ובעקבות כל אלה נוצרת תחושה של חוסר אונים ותסכול שכמובן מובילים אל חרדות.
לעיתים, אנשים אשר סובלים מהפרעות נפשיות כגון חרדות נמצאים במצבי לחץ נפשיים וזאת בעקבות המודעות הקיימת לגביי חזרה וביצוע של אותם הדברים, כלומר חזרה של ההפרעה למרות שאיננו מעוניין בכך.
תחושת התסכול נוצרת כאשר בהיגיון הבריא של האדם הוא מודע לכך שאיננו צריך לחזור על פעולות מסוימות במצבים ספציפיים אך גופו עדיין מבצע את הפעולות הללו מה שגורם לתחושה של אובדן שליטה על הגוף.
אך כמובן שישנה דרך התמודדות עם כל דבר, ולכן יש לפנות אל אבחון פסיכולוגי לחרדות.

ההתמודדות עם הפרעות חרדה

התנהגות טורדנית זו מפריעה למהלך התקין של החיים ולעיתים משפיעה על חלקים שנמצאים מסביב ואינם קשורים להפרעה בדרך זו או אחרת כגון תפקוד לקוי בעבודה או מצבים חברתיים שונים.
המטרה העיקרית של טיפול בחרדות היא להבין מדוע נעשות הפעולות הללו פעם אחר פעם ללא שליטה, מהו הגורם העיקרי שגורם מלכתחילה לבצע את הפעולה הראשונה שנעשית.
באמצעות טיפול בחרדות גורמים לאדם שסובל מהחרדה להבין את מהות החרדה, מהיכן הגיעה ומה השלכותיה, כמובן שהטיפול מונחה על ידי המטפל ויחד עם המטופל מגיעים לתשובות לשאלות הללו.
בדרך כלל, כאשר המטופל יגיע לתובנה ויודע מהיכן מגיעות ההפרעות הללו הוא ירגיש משוחרר יותר ויהיה לו קל יותר להתמודד עם הבעיה ממנה הוא סובל וגם לעזור לאותו פסיכולוג שטיפל בו.