טיפול פסיכולוגי

פעמים רבים נשאלת השאלה: "האם טיפול פסיכולוגי מצליח?" התשובה לכך היא שטיפול פסיכולוגי, ללא קשר לסוג הטיפול והאוריינטציה של המטפל, פועל באופן חיובי על המטופל. אבל, כדי להגדיל את האפקטיביות של טיפול פסיכולוגי או פסיכותרפיה רצוי שהתנאים הבאים יתקיימו:
 
 • הרגשת מחוייבות של המטופל לטיפול כוונה אמיתית ומוכנות לבצע שינויים
 
 • בחירת מטפל המאפשר לכם להרגיש בנוח, אינו שיפוטי או ביקורתי, יודע להקשיב לכם, גורם לכם לתת בו אמון, ונותן הרגשה המחזקת את ביטחונכם העצמי ואת הדימוי העצמי שלכם.
 
 • תחושה שקיימת חיבה הדדית בין המטופל למטפל

חלק גדול מהפסיכולוגים הפועלים כיום בעולם עברו בשלב מסויים בחייהם טיפול פסיכולוגי כמטופלים. אני, כאחד מבין אלו שבחרו לעבור תהליך טיפולי, מאמין כי טיפול פסיכולוגי הינו מנוף רב-עוצמה לביצוע שינויים בחיינו ולהשגת תחושת עצמי חזקה היכולה לשנות דפוסי התנהגות בלתי רצויים ולכוון את עצמנו להתפתחות וצמיחה. קיימים מאמרים מדעיים רבים הבוחנים סוגייה זו של "מה פועל לחיוב בטיפול הפסיכולוגי?" אחד מהממצאים המעניינים שנתגלו במחקרים אלו הוא שמעבר לכל המרכיבים השונים הקיימים בטיפול אצל פסיכולוג (סוג הטיפול, סוג הבעיה, אורך הטיפול, וכו') כאשר הקשר הבין-אישי בין המטופל למטפל מוצלח יותר כך השפעת הטיפול היא חיובית ובעלת עוצמה רבה יותר.

מהלך החיים, בעולמנו המודרני, אינו מוביל בהכרח להרגשת סיפוק ומימוש עצמי, גם כשאנו מצויים במערכת יחסים המתפקדת כראוי עם העולם שסביבנו. סיפוקם של מרבית הצרכים הפיזיים והבסיסיים הדרושים לנו למען קיומנו אינם ערובה להרגשת שמחה, חייוניות והגשמה עצמית.

חלקנו "מתעוררים" ב"אמצע החיים" למודעות כי הגשמת דרישות החברה והסביבה הקרובה אלינו כגון: עבודה, חיי משפחה, ומערכות יחסים, באה לעיתים במקומם של צרכים נפשיים אחרים שנזנחו במהלך התפתחותנו כבוגרים בחברה. גילוי זה מביא לתחושה כי חיינו הינם חסרי משמעות או תכלית הנעים בין שגרה נטולת ענין לבין התנהלות חסרת חייות. תחושה זו מביאה בד"כ להרגשת אפתיה, חוסר אנרגיה, דיכאון חרדה וחוסר ענין בחיי היומיום.

איתור משמעות ראויה לחיינו ולקיחת אחריות עליהם הינם מאבני היסוד לניהול חיים מספקים ומאושרים עבורנו ועבור האנשים הקרובים אלינו. "משמעות," "אחריות," ו"חופש לבחור," הינם קבוצת מושגים ומוקד מרכזי בטיפול האקזיסטנציאליסטי המתאפיין באיתור והגדרת המשמעויות האישיות לחייו של המטופל, תוך התחשבות בקרקע הקיום או המציאות שממנה בא המטופל.

טיפול פסיכולוגי מוצע למבוגרים בגילאי 18 ואילך, המחפשים דרך שבאמצעותה יגדירו מחדש את האופן בו הם תופסים את עצמם בעולם. בניית תפיסת עולם חדשה זו לגבי העצמי מתבצעת תוך שילוב של מימדי האישיות הבסיסיים של המטופל עם שאיפותיו לחיות חיים מלאים ומספקים כבוגר.